Leczenie chorób kobiecych i niepłodności

Leczenie niepłodności 2020-09-26T10:18:57+02:00

Zapraszamy przyszłych rodziców na turnusy rehabilitacyjne do Mariówki z programem przygotowanym do leczenia niepłodności.

O niepłodności mówimy, gdy po roku regularnego współżycia małżeńskiego, nie dochodzi do poczęcia dziecka.

Im bardziej organizm  przywykł do pigułek antykoncepcyjnych, plastrów i innych metod antykoncepcji hormonalnej, tym trudniej zajść w ciążę. Ciało musi powrócić do naturalnego rytmu, a owulacja ustabilizować, się co zwykle wymaga dłuższego czasu.

Rehabilitację rozpoczynamy  w 2-3 dni po zakończeniu miesiączkowania i stosujemy je w I, II i III tygodniu cyklu.
W przypadku postępowania pooperacyjnego pacjentki powinny być kierowane na rehabilitację w 4-6 tygodniu.
W naszym ośrodku nie jest wymagane skierowanie na rehabilitację, natomiast każda pacjentka powinna mieć przy przyjęciu dokumentację medyczną od lekarza ginekologa.
Zapisy na turnusy w sekretariacie osobiście lub telefonicznie, tel. 48 675-01-37
Koszt pobytu 6-dniowego dla jednej osoby wynosi 900zł w pokoju 2-osobowym, pacjent sam decyduje o długości turnusu.

Do przyczyn utrudniających poczęcie dziecka należy między innymi stres, brak ruchu, palenie papierosów i inne uzależnienia, niezdrowa dieta,  szkodliwy wpływ środków chemicznych oraz różnego rodzaju choroby.

Leczenie rehabilitacyjne i balneologiczne chorób kobiecych ma charakter kompleksowy i ma zastosowanie w następujących chorobach:

 1. przewlekłe i podostre stany zapalne narządu rodnego i ich następstwa,
 2. niepłodność,
 3. stany po operacjach w obrębie narządu rodnego,
 4. zrosty otrzewnej
 5. zaburzenia menopauzalne.

Przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego jest czynna choroba nowotworowa, ciąża i okres karmienia, krwawienie z dróg rodnych, ostre stany zapalne.

Największe zastosowanie w leczeniu chorób kobiecych ma borowina, kąpiele solankowe, zabiegi fizykoterapeutyczne, leczenie ruchem, zdrowy styl życia i redukcja stresu.

LECZENIE BOROWINĄ

Działanie terapeutyczne borowiny wynika przede wszystkim z jej właściwości cieplnych i chemicznych. Borowina ma działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, regenerujące tkanki, zwiększające ukrwienie tkanek, ściągające, hormonalne, cieplne.

Obecne w torfach substancje hormonalnie czynne w powiązaniu z właściwościami bakteriostatycznymi i przeciwzapalnymi kwasów humusowych pozwalają na wykorzystanie ich w leczeniu schorzeń kobiecych, stanach zapalnych przydatków, pochwy i szyjki macicy, niedoczynności hormonalnej jajników, niedorozwoju gruczołów mlecznych, bezpłodności, naciekach pooperacyjnych, zaburzeniach neurowegetatywnych w obrębie miednicy mniejszej.

KĄPIEL  SOLANKOWA

Solanka, w której odbywa się kąpiel, to wody chlorkowo-sodowe, zawierające również szereg innych mikroelementów korzystnie wpływających na zdrowie.
W czasie kąpieli chlorek sodu przenika do skóry i odkłada się  w warstwie rogowej naskórka. W niewielkiej ilości przenika również do krwi.
Po kąpieli temperatura skóry zwiększa się przeciętnie o 0.5 stopnia C, zmiany te utrzymują się przez około 3 godziny. Po serii zabiegów można uzyskać długotrwałe przekrwienie oraz zwiększenie wydzielania potu. Seryjne stosowanie kąpieli wywołuje działanie ogólne wyrażające się normalizacją ciśnienia krwi, zwiększeniem przemiany materii, rozluźnieniem mięśni i zmniejszeniem ogólnej pobudliwości nerwowej.

Kąpiele solankowe pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn i produktów przemiany materii, takich  jak: mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina.
Odciążeniu ulega praca wątroby, nerek i innych organów wydalniczych, a pobudzony i wzmocniony zostaje układ odpornościowy, immunologiczny i hormonalny. Skóra zostaje dobrze nawilżona, wzrasta jej napięcie, ukrwienie i elastyczność.

Kąpiele solankowe mają między innymi zastosowanie w leczeniu:

 • niepłodności,
 • zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • osteoporozy,
 • grzybicy narządów płciowych,
 • zapaleniu pęcherza moczowego
 • nietrzymaniu moczu,
 • opryszczce narządów płciowych.

Wpływ solanek na przewlekłe procesy zapalne i pozapalne można porównać do działania borowin. Szczególnie solanki jodkowe przyczyniają się do wchłaniania nacieków zapalnych narządów rodnych kobiety, działają rozpulchniająco i rozluźniająco na tkanki bliznowate, zrosty łącznotkankowe i otrzewnowe w miednicy małej.

W  leczeniu chorób kobiecych wykorzystuje się także czynniki fizyczne pod postacią różnych form energii, jak światło, prąd elektryczny, ultradźwięki, pole magnetyczne i inne.

DIATERMIA KRÓTKOFALOWA

Bardzo szerokie zastosowanie w uzdrowiskowym leczeniu chorób kobiecych znalazła diatermia krótkofalowa, która ma działaniu cieplne, elektryczne, bakteriobójcze i biologiczne. Czynnikiem działającym w tkankach jest ciepło, długo utrzymujące się przekrwienie czynne, oraz zwiększony przepływ krwi przez teren ogniska zapalnego, co prowadzi do zmniejszenia odczynów i ograniczenia nacieków zapalnych. W terapii stosuje się przegrzewanie miejscowe głównie dawkami słabymi lub średnimi.

KINEZYTERAPIA

Ważnym kierunkiem leczenia jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Ćwiczenia skracają okres rekonwalescencji, zapobiegają powstawaniu zakrzepicy, powikłaniom ze strony układu oddechowego, poprawiają stan układu krążenia, wzmacniają mięśnie miednicy.

ZMIANA STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA

Stanowią bezpieczną i skuteczną metodę prewencji zdrowia płodności. Udowodniono, że prawidłowe odżywianie przyszłej mamy wpływa na jej profil hormonalny, cykliczność menstruacji, zwiększa szanse na zapłodnienie i obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II.
Czynniki dietetyczne uznane za niekorzystne w diecie przyszłych rodziców to przede wszystkim nadmierne spożywanie czerwonego mięsa,  produktów słodzonych, kawy i napojów zawierających kofeinę oraz alkoholu.

NIETOLERANCJA POKARMOWA

I związany z nią podwyższony poziom przeciwciał IgG może mieć istotny wpływ na zdolności rozrodcze i zdrowie płodności. Dane z obserwacji klinicznych wskazują, że zmiana diety u pacjentów z nietolerancją pokarmową i podwyższonym poziomem przeciwciał IgG może przyczynić się do poprawy zdolności rozrodczych i zmniejsza ryzyko samoistnego poronienia.

W dzisiejszych czasach żyjemy w środowisku, które nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu procesów rozrodczych. Nieodpowiedni styl życia, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej lub nadmierny wysiłek fizyczny, stresy i zanieczyszczenie środowiska mogą mieć negatywny wpływ na płodność i szanse na posiadanie zdrowego potomstwa. Przyczyny niepłodności są bardzo zróżnicowane i nie zawsze łatwe do rozpoznania.

W trakcie turnusów proponujemy:

 1. Kąpiele solankowe i perełkowe
 2. Leczenie borowiną
 3. Masaż
 4. Kinezyterapia
 5. Psychoterapia
 6. Muzykoterapia
 7. Leczenie dolegliwości współistniejących
 8. Leczenie dietetyczne ( dla chętnych dieta owocowo-warzywna)

Osoby zainteresowane mogą codziennie uczestniczyć we Mszy Świętej, skorzystać z sakramentu pokuty oraz z pomocy kapłana.

x
Potrzebujesz więcej inforamcji?
Oddzwonimy do Ciebie!


  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zamieszczonym w niniejszym formularzu w celach marketingowych przez administratora danych - NZOZ Promień zgodnie z treścią ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997r. nr 133, poz. 883). Dane podałam(em) dobrowolnie.

   [recaptcha]